Oficjalna strona Parafii Rzymskokatolickiej Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ostrowie Mogileńskim


8 grudnia 2015 r. Ojciec Święty Franciszek zainauguruje rok miłosierdzia w Kościele Rzymskokatolickim

Pogoda w Ostrowie

Pogoda w Ostrowie Mogileńskim

Wiadomości portalu "Wiara"

Logowanie

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj243
mod_vvisit_counterWczoraj77
mod_vvisit_counterTen tydzień408
mod_vvisit_counterUbiegły tydzień1256
mod_vvisit_counterTen miesiąc4848
mod_vvisit_counterUbiegły miesiąc8009
Twoje IP: 54.221.17.234
Dziś: 20. Lut 2018, 10:06

Nasi użytkownicy

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Wielki Czwartek

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

        Msza święta Wieczerzy Pańskiej sprawowana w Wielki Czwartek wieczorem wprowadza nas w tajemnicę kapłaństwa i Eucharystii. Ta uroczysta liturgia w naszej parafii sprawowana była w intencji kapłanów. Objęliśmy modlitewną pamięcią duszpasterzy, których spotkaliśmy w swoim życiu i którzy prowadzili nas drogą wiary. Mogliśmy wspomnieć tych kapłanów, którym w naszym duchowym życiu zawdzięczamy najwięcej, wśród nich także zmarłych duszpasterzy, polecając ich Bożemu miłosierdziu. Modliliśmy się także za kapłanów pogubionych we własnym życiu, aby Pan Bóg poprowadził ich drogami powrotu do Niego.

        W homilii ks. Proboszcz rozwinął myśl o kapłaństwie odnosząc je do relacji duszpasterza z wiernymi. Było to okazją, by wspomnieć tysiące poznanych osób w kolejnych parafiach związanych z kapłańską drogą ks. Witolda. Zawiera ona spotkania z wiernymi w Turku, Włocławku, Kramsku, Nieszawie, Zagórowie, Powidzu i wreszcie w Ostrowie. Tysiące spotkanych na drodze kapłańskiej osób to dar Boży. Z pewnością każdy kapłan w Wielki czwartek myśli tak o ludziach, których Pan Bóg postawił na szlaku ich powołania. Dlatego Wspólnota tworzona przez obecnych na Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej ma tak wyjątkowy charakter.

        Ostatnia Wieczerza opisana jest przez Jana Ewangelistę w inny sposób niż przez pozostałych autorów Ewangelii. Przedstawia on Jezusa ustanawiającego Eucharystię jako Pana i Nauczyciela umywającego uczniom nogi. W pierwszej kolejności gest ten wskazuje na postawę służby, którą mamy naśladować we własnym życiu. Tym razem spróbujmy bardziej jeszcze zagłębić się w sens obrzędu umycia nóg. Podstawowe jego znaczenie znamy z życia codziennego, zwłaszcza ci z nas, którzy dosłownie opiekując się kimś bliskim pielęgnują go i obmywają, gdyż nie może on tego zrobić sam. Dlaczego jednak symbolem posługiwania drugiemu stał się znak obmycia?

        Obmycie nóg to symbol oczyszczenia, przede wszystkim duchowego oczyszczenia z grzechów. Dlaczego zatem Szymon Piotr nie pozwala na początku Jezusowi, by mu umył nogi? Gdyż wolałby ze swoich grzechów usprawiedliwić się sam. Na czym polega prawidłowe usprawiedliwienie wie nawet małe dziecko, które już chodzi do szkoły i które już choć raz potrzebowało usprawiedliwić nieobecność na zajęciach. Musiało iść po to usprawiedliwienie do mamy lub taty. Nie mogło usprawiedliwić się samo. Wobec Boga jesteśmy w podobnej sytuacji – nie usprawiedliwią nas własne próby samodzielnego uzasadnienia naszych grzechów.

        Tak jak uczeń idzie po usprawiedliwienie do rodziców, tak i my mamy iść po usprawiedliwienie do Jezusa, który obmywa nas z tego, czego jesteśmy winni. Gdy Szymon Piotr to zrozumiał, pozwolił Jezusowi, by umył mu nogi. Panowie strażacy, którzy zasiądą do obrzędu umycia nóg, też mogliby umyć się sami. Jednak przed Bogiem chodzi o to, by pozwolić Jemu na usprawiedliwienie nas, nie zaś czynić tego samemu. Samodzielne usprawiedliwienie jest nieważne, podobnie jak to w szkole. Znak obmycia nóg, który zobaczymy przy naszym ołtarzu niech nam uświadomi, że to co mamy najcenniejszego w życiu duchowym, jest Bożym darem.

Obecnie nie masz uprawnień do pisania jakichkolwiek komentarzy.
Własne treści na stronie mogą zamieszczać tylko zarejestrowani użytkownicy.
Wszystkie wpisy są moderowane przez administratorów i członków redakcji.

Msze święte

Niedziele i Uroczystości
godz. 800, 1000, 1130

Dni powszednie
godz. 1800 (zima 1700)
każdy czwartek - godz. 800
środa - Nowenna MBNP
piątek - Nowenna MB

Przyjezierze (latem)
sobota - godz. 1900

Nowa witryna

Nasza nowa witryna:
 

Odliczanie do...

...Rozpoczęcia roku miłosierdzia

Watykan

8 grudnia, g. 12:00

Święci na co dzień

22 grudnia

Święta Franciszka Ksawera Cabrini

Ur. w 1850 r. Pochodziła z Lombardii (Włochy). Jako siódme dziecko przeżyła śmierć reszty rodzeństwa w rodzinie. Została wiejską nauczycielką. Chciała pojechać na misje do Chin ale  ze względu na słaby stan zdrowia żadna wspólnota sióstr  nie chciała jej przyjąć. W 1880 r. za namową biskupa założyła sama instytut Misjonarek Najświętszego Serca w Codogno (koło Mediolanu) z zamysłem aby głosić ewangelię w Chinach. Jednak Leon XIII zmienił jej plany. Miała zainteresować się emigrantami w Stanach Zjednoczonych i we Włoszech. Matka Cabrini odkryła tragedię emigrantów i udała się do Stanów Zjednoczonych z pierwszymi siostrami nie znając angielskiego. Żyła wśród emigrantów, którzy zanim przybyli do Stanów Zjednoczonych, zostali ograbieni we Włoszech przez hotelarzy, lichwiarzy, pracodawców.    W swoim programie Franciszka Ksawera stwierdziła ,że emigrant potrzebuje nauki i zdrowia, a potem tego będą potrzebowały jego dzieci kiedy on sam się zestarzeje. Matka Cabrini wraz z siostrami zakonnymi organizowały szpitale, szkoły, laboratoria, domy spokojnej starości a potem w tych instytucjach pracowały. Prowadziła batalie o znalezienie pieniędzy, zezwoleń, formowała domy zakonne podróżując do różnych krajów. Siostry matki Cabrini docierały do emigrantów wszędzie  tam, gdzie policjanci obawiali się wejścia tj. do więzień oraz do „celi śmierci” w nowojorskim więzieniu Sing Sing. Matka Cabrini wykazywała swoją odwagę i szła zawsze na czele. To podobało się Amerykanom. Aby ocalić pokolenia emigrantów przed „przepaścią” ,życie duchowne koncentrowała na Chrystusie, który wspiera i uzdrawia. Matka Cabrini swoja działalność przeniosła również na Amerykę Łacińską. Wróciła do Stanów, zmarła  wśród emigrantów w grudniu 1917 r. Spoczęła w Nowym Jorku koło szkoły noszącej imię „Monter Cabrini”. Została kanonizowana w 1946 r.

 

Liturgia na dziś

LITURGIA NA KAŻDY DZIEŃ

Bądź z nami w kontakcie !!!

Obecnie nie masz uprawnień do pisania jakichkolwiek postów - własne treści na stronie mogą zamieszczać tylko zarejestrowani użytkownicy, wszystkie wpisy są moderowane przez administratorów i członków redakcji.